Pankreas možemo naterati da se regeneriše pomoću specijalnog režima ishrane i tako izlečimo šećernu bolest!

Naučnici su izuzetno uzbuđeni rezultatima novog istraživanja koje pokazuje da poseban režim gladovanja može da leči dijabetes. Rezultati su nedavno objavljeni u međunarodnom medicinskom časopisu “Ćelija”, a pokazuju da gladovanje reprogramira ćelije pankreasa.

Kakva su pravila ovog lekovitog gladovanja?
Da bi se obuzdali simptomi dijabetesa potrebno je uspostaviti ponovo funkciju pankreasa – ovo je organ koji kontroliše nivo šećera u krvi. Za to su zadužene specijalne – beta ćelije – u pankreasu, koje detektuju koji je nivo šećera i otpuštaju insulin kad god on postane previsok. Upravo te ćelije mogu se regenerisati kontrolisanim gladovanjem, kakvo je u pomenutom istraživanju izvođeno na eksperimentalnim životinjama. Preneto ljudski jelovnik, ono bi odgovaralo posnoj ishrani, sa oko 800 do 1000 kalorija dnevno, zasnovanoj pre svega na supama i orašastim plodovima. Ovakvo gladovanje traje pet dana, a zatim se produžava sa 25 dana ishrane pune svega po želji. Ritam smene gladovanja i gozbe, tvrde naučnici, povlači “okidač” za restart pankreasa i on ponovo uspostavlja svoje normalno delovanje. Rezultati su bili povoljni i kod tipa 1 i kod tipa 2 dijabetesa.

Pankreas možemo naterati da se regeneriše pomoću specijalnog režima ishrane!
Šećerna bolest tipa 1 nastaje zbog poremećaja u imunom sistemu organizma kojim se uništavaju beta ćelije, dok je šećerna bolest tipa 2 rezultat, najčešće, pogrešnog načina života zbog kojeg organizam više ne reaguje na insulin. Navedeno istraživanje imalo je naročitog uspeha u testovima za dijabetes tipa 1, jer su dobri rezultati postignuti ne samo u eksperimentima s miševima, već i sa tkivima pcijenata obolelih od ovog dijabetesa.

Izvor: lepaisrećna
Foto: pixabay.com



Ostavite svoj komentar